A cukorbetegség tünetei között a lassú sebgyógyulás, a fáradékonyság, a fertőzésekre való hajlam, a gyakori vizelési inger, és egyéb tünetek mellett a látás romlása is kiemelt helyen szerepel. A cukorbetegség szövődményei igen súlyosak lehetnek. A szem tekintetében a cukorbetegek több mint a felénél súlyos szövődményként diabéteszes retinopátia alakul ki. A betegség mind az 1-es, mind a 2-es típusú cukorbetegek esetében kialakulhat.
A CUKORBETEGSÉG SZEMÉSZETI TÜNETEI
A cukorbetegség testszerte az erek károsodását és elzáródását, bevérzések kialakulását okozza, a retinában lévő kiserek megbetegítése révén pedig a retina elváltozásait okozhatja. Az éleslátás helyén kialakuló bevérzések, illetve vizenyő révén, valamint retinát érintő érelváltozások (új, kóros, szivárgó erek, valamint hegszövet képződése) következményeként kialakuló üvegtesti bevérzések, illetve retina-ödéma és retinaleválás formájában a cukorbetegség nagyfokú látásromlást, vagy akár vakságot is okozhat.
A cukorbetegség és a vele kapcsolatos retinaelváltozások kialakulása szoros összefüggést mutat a betegség fennállásának idejével, az átlagos vércukorszinttel és a vérzsírok szintjével, valamint a vérnyomás értékével. Ezen paraméterek beállításával jó esély mutatkozhat a retinális kezelések sikerességére, azonban minél régebb óta áll fenn a cukorbetegség, és minél kevésbé jól szabályozott a beteg vércukorszintje, annál valószínűbb, hogy a szövődmények súlyosak leszenek.
A DIABÉTESZES RETINOPÁTIA TÜNETEI
A diabéteszes retinopátia korai szakaszában a betegek nem feltétlenül észlelnek tüneteket. Az állapot előrehaladtával azonban a következő tünetek jelentkezhetnek:
- Foltok vagy úszó homályok a látómezőben.
- Homályos vagy ingadozó látás.
- Olvasási nehézség.
- Sötét területek a látómezőben.
- Látásvesztés.
A DIABÉTESZES RETINOPÁTIA KEZELÉSI MÓDJAI
Szemfenéki lézerkezelés: Amennyiben a retina károsodása előrehaladottabb, ún. szemfenéki lézerkezelés vállhat szükségessé. Ennek célja a meglévő látás megtartása, illetve a betegség progressziójának lassítása, megállítása. A szemfenéki lézerkezelés során a kóros, szivárgó erek elhalnak, így a látásromlás előrehaladása megállítható.
Intravitreális kezelések: Az éleslátás területének érintettsége esetén intravitreális kezelés indításával segíthetünk a látás megőrzésében.
Vitrektómia: A diabéteszes retinopátia súlyos formái (melyekben a lézerkezelés nem alkalmazható) ún. vitreoretinális beavatkozással kezelhetők. A vitrektómia során műtéti úton eltávolíthatók a retinát rongáló hegszövetek és kóros erek.
DIABÉTESZES RETINOPÁTIA: HOSSZÚ TÁVÚ KILÁTÁSOK
A diabétesszel összefüggő látásromlás megelőzésének a legjobb módja az alapbetegség (a diabétesz) gondos kezelése. Ha Ön cukorbeteg, keresse fel szemorvosát legalább évente egy-két alkalommal szemvizsgálat céljából, még akkor is, ha látása rendben van. Fontos a cukorbeteg étrend és egyéb életmódbeli előírások és kezelési terv gondos betartása.
A terhesség alatt kialakuló cukorbetegség (terhességi cukorbetegség) vagy a terhesség előtt már fennálló cukorbetegség szintén növelheti a diabéteszes retinopátia kockázatát. Ha Ön terhes és cukorbeteg, szemorvosa további szemészeti vizsgálatokat javasolhat a terhesség ideje alatt.
Azonnal forduljon szemorvoshoz, ha Ön cukorbeteg, és látása hirtelen megváltozik. Akkor is érdemes felkeresnie szemész orvosát, ha Önnél kezdődő cukorbetegség tüneteit észlelték.